Výstavba mení Prievoz. Dokedy bude pokojnou štvrťou? Druhý diel.

Autor: Monika Ďurajková | 9.9.2018 o 18:51 | (upravené 12.10.2018 o 21:23) Karma článku: 3,68 | Prečítané:  1538x

Časy sa menia a Prievoz tiež. Kedysi pokojná oblasť Ružinova s prevažne rodinnou zástavbou sa mení na "zlatú baňu". Priestor na nostalgiu neostal, argumentuje sa vetou: veď bývate v meste, tak čo čakáte?

Prievoz patrí medzi obľúbené lokality developerov. Jeho dedinský charakter, rodinná atmosféra a dobrá dostupnosť je to, čo priťahuje nových obyvateľov. Kúpiť rodinný dom je tu takmer nemožné a tak väčšina ľudí hľadá iné riešenie v podobe bytu.

Pochádzam z Prievozu aj tu bývam. Zaujímalo ma, ako sa bude Prievoz meniť pod vplyvom výstavby. Rozhodla som sa preto preskúmať, kde sa stavia a kde sa možno raz bude. Vzhľadom na množstvo potencionálnych projektov som sa rozhodla blog rozdeliť do dvoch. Prvý blog nájdete tu.

Polyfunkčný objekt Mierová

Možno ste v roku 2007 zachytili informáciu o možnej výstavbe polyfunkčného objektu na Mierovej ulici. Ide o pozemok medzi Ministerstvom hospodárstva a MÚ Ružinov. Momentálne tu je parkovisko s výkupom papiera. Spoločnosť Subterra Plus plánovala vybudovať polyfunkčný súbor zložený z dvoch budov. Jedna mala mať 14 podlaží a druhá 10. Plánované dokončenie stavby bolo v roku 2009. Ministerstvo životného prostredia SR projekt po posúdení vplyvov zámeru na životné prostredie zamietol a investor pravdepodobne prerába projekt.

Citujem Petra Hercega, zástupcu verejnosti v územno – plánovacej komisii zvoleného poslancami: "zámer bol predložený na komisiu územného plánovania životného prostredia dvakrát, napriek tomu súhlas nezískal. Dôvodom bolo to, že do stabilizovaného územia občianskej vybavenosti je plánovaná rozsiahla výstavba bytov."

Parkovisko Hraničná

Stavať sa má aj na parkovisku na Hraničnej ulici pri diaľnici, v tesnej blízkosti Nuppu. Pozemok bol pôvodne vo vlastníctve Magistrátu. Bývalý primátor Ďurkovský predal plochu súkromníkovi – menšej developerskej firme. Miestna časť Ružinov vtedy s predajom nesúhlasila, následne však vtedajší starosta Drozd rozhodnutie zmenil a súhlas udelil.

Peter Herceg: „plánovaný je bytový dom s 8 nadzemnými podlažiami a s dvoma podzemnými podlažiami. Komisia s predloženou dokumentáciou nesúhlasila a investorovi ju odporučila prepracovať tak, aby výstavba korešpondovala s okolitou zástavbou pôdorysne aj výškovo.“

Objekt ráta s 99 parkovacími miestami. Toto číslo pravdepodobne nie je náhodné. Ak má stavba 100 a viac parkovacích miest, musí byť predložená na posudzovanie vplyvov na životné prostredie. Do tzv. EIA procesu sa tak môže zapojiť aj verejnosť svojimi pripomienkami, čo by projekt zdržalo.

Nedávno sa objekt oplotil a čaká sa, čo bude ďalej.

Výstavba rodinných domov

Stavebný zámer výstavby 5 radových rodinných domov ohlásil investor na Martinskej ulici. V júni tohto roku sa mala uskutočniť verejná prezentácia stavebného zámeru, no investor neprišiel a následne zaslal list s vysvetlením a ospravedlnením.

12 radových rodinných domov sa bude stavať na Kľukatej ulici. Územné stanovisko od mesta developer má, je teda otázka času, kedy sa začne stavať

Obchodné centrum Prievoz

Minulý rok prebehla v médiách informácia o výstavbe Obchodného centra Prievoz, ktoré by malo vyrásť na ploche 3 186,2 štvorcového metra a malo by mať 96 parkovacích miest. Investor navrhuje postaviť jednopodlažnú stavbu pôdorysného tvaru písmena „L“.  Pôjde o prvú etapu, projekt sa bude potencionálne rozširovať. Od minulého roka, kedy tieto informácie boli zverejnené, nie je k dispozícií viac informácií.

Administratívny komplex

Vedľa ulice Mlynské nivy, kde sa autá napájajú na Bajkalskú ulicu, sa na začiatku tohto roka predávali pozemky. Sídlia tu sklady a autoopravovňa. Ide o pozemok s rozlohou 3 936 štvorcových metrov. Vlastník pozemkov tu pripravoval aj vlastný projekt s 20 podlažiami. Viac informácií odvtedy nie je k dispozícií.

Polyfunkčný objekt Bajkalská

Stavať sa možno bude aj na rohu ulíc Prievozská a Bajkalská, oproti Telekom tower. Má sa jednať o polyfunkčný objekt s 18 podlažiami. Zatiaľ však ide len o zámer.

Peter Herceg: „v roku 2015 investor uvažoval nad 3 výškovými budovami s 18 nadzemnými podlažiami. Predpokladaný počet bytov bol 541 a 1461 obyvateľov. Investor sa snaží získať povolenie na vyššiu budovu, ako je územný plán a chce aj zmenu územného plánu. Mestská časť zatiaľ nevydala súhlas.“ Momentálne je okolo projektu ticho. Pred búrkou?

Rovina otáznikov

Vlčie hrdlo a Zimný prístav sú pomerne zabudnuté a odľahlé oblasti. Pred niekoľkými rokmi došlo k zmene územného plánu zóny mesta a je možné, že sa v danej lokalite bude budovať nový prístav. To by znamenalo odstránenie veľkej časti lesa. Ak sa pýtate, prečo je pre developera zaujímavé budovať nový prístav, tak odpoveď znie, že tam kde je súčasný prístav, by sa mohlo postaviť niečo iné... To je však rovina špekulácií, no ako sa hovorí, bez vetra sa ani lístok nepohne.

Polyfunkčný komplex

Pomerne nedávno predložil investor Pravé krídlo, s.r.o. projekt s cieľom vybudovať nový polyfunkčný komplex pre širšie vrstvy obyvateľstva s vlastným zázemím. Jedná sa o územie vedľa Nového Ružinova. Projekt má pozostávať z dvoch polyfunkčných budov so 7 podlažiami a piatich päť podlažných bytových domov. Podľa textového zámeru EIA, bude navrhovaná činnosť umiestnená na ploche riešeného územia s rozlohou 25 050,0 m2 a bude obsahovať celkovo 442 parkovacích stojísk. Vjazd na pozemok bude riešený z novovybudovanej prístupovej komunikácie polyfunkčného súboru „Dunajské predmestie“. Predpokladaný termín začatia výstavby je v roku 2019.

Otázne je, čo bude s bývalou budovou Výskumného ústavu pôdoznalectva a ochrany prírody na Gagarinovej 10, hneď vedľa Perly Ružinova. Pozemok je podľa katastra vo vlastníctve SR. Rýchly odpredaj na výstavbu už nebude taký jednoduchý ako v minulosti, kedy na predaj pozemkov mesta stačilo rozhodnutie a podpis primátora. Teraz je na daný predaj potrebný súhlas mesta.

Fámy, že sa bude stavať na mieste Slovenskej pošty na Listovej ulici sú zatiaľ len v rovine fám. Budovu totiž vlastní mesto a to väčšinovo vlastní aj pozemky. Možné je ale to, že pošta v rámci optimalizácie túto pobočku zruší a následne by budova ostala nevyužitá.

Taktiež boli istú chvíľu fámy, že by sa budova SD Prievoz mala búrať. Samotné o.z. Náš Prievoz si ešte na jar vyžiadalo cez infozákon informáciu o tom, či sa plánuje výstavba. Cultus Ružinov vtedy odpísal, že nemá vedomosť o výstavbe alebo búracích prácach.

Rozumná a regulovaná výstavba - ako na to?

Ako vidno, Prievoz čakajú krušné chvíle a je načase dokončiť a schváliť územné plány zón Prievoz – východ a Prievoz – západ. Len tie totiž dokážu zregulovať výstavbu v prospech obyvateľov. Vysoko zahustené územia medzi rodinnými domami a sídliskami by sa nemali viac zahusťovať. Ak zahusťovať, len v rozvojových územiach ako Pálenisko, Zimný prístav, Vlčie hrdlo, aj to s mierou. Preto aj tieto územia potrebujú reguláciu vo forme územných plánov zón.

Developeri musia začať brať do úvahy miestne reálie, záťaž na dopravu a životné prostredie. Developeri a mestská časť by taktiež mali rešpektovať strategický dokument s názvom Stratégia adaptácie SR na nepriaznivé dôsledky zmeny klímy, schválený v roku 2014.

Žiaľ situácia je taká, že karty v rukách drží primátor a magistrát. Ak sa rozhodne úzka skupina okolo primátora, že dá súhlasné stanovisko k výstavbe, mestská časť Ružinov s tým nemôže nič urobiť. Preto je potrebné tlačiť na stransparentnenie procesov vydávania záväzných stanovísk mesta tak, aby sa na tom podieľala aj mestská časť. Čiže v jednoduchosti, zasadzovať sa o princíp dvoch podpisov. Súčasný primátor hneď po zvolení v roku 2014 dané zmeny sľuboval, ale nič sa nezmenilo.

Taktiež je potrebné zatlačiť na to, aby boli predkladané investičné zámery zverejňované na stránke https://zverejnovanie.bratislava.sk/. Momentálne sú tu zverejnené až záväzné stanoviská, čo je neskoro.

V prvom rade je to však na nás obyvateľoch, ukázať našu nevôľu proti nadmernej výstavbe. Na to však potrebujeme vedieť, kde sa bude stavať. Keď sa bágre zahryznú do zeme, petície a krik už nepomôžu.

Poznámka autorky:

Presnejšie umiestnenie niektorých projektov a ďalšiu plánovanú výstavbu v Ružinove nájdete na tejto mape, ktorú pripravil Peter Herceg, občiansky aktivista za Pošeň.

Kandidujem na poslankyňu mestskej časti Ružinov pre Prievoz. Pretože Prievoz mám rada a záleží mi na ňom. Pre ďalšie zaujímavé informácie o Prievoze sledujte môj Facebook, prípadne stránku http://monikadurajkova.sk/

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Siekelovci sa stiahli. La Casa de Slota prešla k právnikovi z kauzy emisie

Firma, ktorá vilu vlastní, dlhuje Trabelssiemu.

Stĺpček šéfredaktorky

Nech hanba po hlasovaní o kandidatúre Fica nie je kolektívna

Fico nie je jediným problémom voľby.

DOMOV

Voľba ústavných sudcov: Pozrite si možné scenáre vývoja (video)

Čo všetko sa môže v parlamente odohrať v utorok?


Už ste čítali?