Výstavba mení Prievoz. Dokedy bude pokojnou štvrťou?

Autor: Monika Ďurajková | 6.9.2018 o 13:42 | (upravené 10.9.2018 o 14:22) Karma článku: 10,02 | Prečítané:  24132x

Časy sa menia a Prievoz tiež. Kedysi pokojná oblasť Ružinova s prevažne rodinnou zástavbou sa mení na "zlatú baňu". Priestor na nostalgiu neostal, argumentuje sa vetou: veď bývate v meste, tak čo čakáte?

Prievoz patrí medzi obľúbené lokality developerov. Jeho dedinský charakter, rodinná atmosféra a dobrá dostupnosť je to, čo priťahuje nových obyvateľov. Kúpiť rodinný dom je tu takmer nemožné a tak väčšina ľudí hľadá iné riešenie v podobe bytu.

Pochádzam z Prievozu aj tu bývam. Zaujímalo ma, ako sa bude Prievoz meniť pod vplyvom výstavby. Rozhodla som sa preto preskúmať, kde sa stavia a kde sa možno raz bude. Musím povedať, že som ostala sama prekvapená, koľko projektov sa chystá. Dopátrať sa k relevantným informáciám je ale v niektorých prípadoch veľmi zložité.

Perla Ružinova a iné dokončené projekty

Zatiaľ najväčším zrealizovaným developerským projektom v Prievoze, za ktorým stojí developerská skupina Mota – Engil, je Perla Ružinova s viac než štyri stovkami bytov. Tie stoja na mieste bývalého Zoodomu. Vzhľadom na rozsiahlosť stavby, zastavanú plochu a zelenú plochu na rastovom teréne, je otázne, či Perla Ružinova spĺňa regulatívy územného plánu. Riešenie garáží v Perle Ružinova nad átriom so zelenou plochou je príkladom toho, ako môže minimum zelene na rastovom teréne prispieť k problémom vsakovania dažďovej vody. Voda na zelenej ploche totiž stojí a nepresakuje.

Dopravné napojenie z garáží nie je veľmi dobre premyslené. Prikázaný smer výjazdu z garáží Perly Ružinova vodiči často nerešpektujú. Ak vychádzajú na Gagarinovu ulicu a smerujú do mesta, musia sa otáčať až pri LIDL-i. Ak smerujú domov z Vrakune, tiež sa musia zdĺhavo otáčať medzi rodinnými domami.

Medzi najnovšie už postavené a odovzdané projekty v Prievoze patria objekty Oriešok, Gagarinka, New Gardens III, Mierová a Mulino. Jedná sa o menšie a komornejšie projekty.

Objekt New Gardens III stojí pri ceste v smere do Podunajských Biskupíc, na rohu Gagarinovej a Mierovej. Apartmány nie sú na predaj, iba na prenájom.

Vo vnútrobloku za bytovkou na Mierovej ulici č.167 sa práve odovzdávajú vlastníkom byty v objekte Mierová. Ide o uzavreté kondomínium so 61 bytmi, rozložené do dvoch samostatných budov.

Ak Vás niekedy napadlo, prečo niektoré projekty majú iba apartmánové bývanie, môže ísť o snahu obísť územný plán práve daným typom výstavby. Apartmány sa totiž rátajú do funkcie občianskej vybavenosti, čo je častá finta, ktorú developeri využívajú.

Treenium

Pozrime sa na rozostavaný polyfunkčný objekt Treenium, za ktorým stoji developerská skupina Greefin. Treenium stojí na križovatke Gagarinova – Hraničná - Mierová. Pôvodný a jediný schválený zámer bol na súčasných 9 podlaží. Investor sa však cez inštitút zmeny stavby pred dokončením rozhodol stavbu navýšiť na 19 podlaží a tento zámer verejne publikoval ako prvý ekologický zelený dom na Slovensku. Navýšenie nebolo nikým schválené, neodsúhlasil ho ani magistrát v záväznom stanovisku a proces posudzovania vplyvov na životné prostredie (EIA) zmenenej navýšenej budovy sa zasekol aj vďaka intenzívnemu odporu samosprávy, poslancov Ružinova aj fyzických osôb, ktoré sa zapojili do posudzovania. Zatiaľ povoľovanie navýšenia stavby stojí.

Ako mi povedal Peter Herceg, zástupca verejnosti v územno – plánovacej komisií zvolený poslancami: "povoľovanie stojí na hlavnom probléme –podľa územného plánu hlavného mesta ide o stabilizované územie občianskej vybavenosti a nie rozvojové územie viacpodlažnej zástavby obytného územia, ktoré by takúto stavbu umožňovalo".

Na webstránke Treenium som našla informáciu, že objekt bude mať celkovo 53 bytov na 9 nadzemných podlažiach a 100 parkovacích miest. Na predaj ostáva 27 bytov.

Podľa špecifikácie, vjazd do areálu stavby bude možný iba odbočením vpravo zo smeru Kaštieľska ul. a výjazd bude umožnený rovnako iba pravým odbočením v smere Hraničná ulica. Čas ukáže, či vodiči budú predpísané smery dodržiavať.

Isté je, že križovatku Hraničná – Mierová čaká nápor ďalších áut, ktoré sa napoja na ráno a poobede upchatú Gagarinovu ulicu. Prípadne pôjdu po Hraničnej cez ulicu Mlynské nivy, kde sa napoja na Bajkalskú ulicu. Túto „obchádzkovú trasu“ však čakajú krušné časy vzhľadom na ďalší projekt.

NUPPU

Výstavba objektu Nuppu v priemyselnej lokalite medzi Bajkalskou ulicou (od ktorej pozemok oddeľuje areál Doprastav Services), Mlynskými nivami, Hraničnou ulicou a diaľnicou D1 bola započatá v roku 2016. V skratke sa dá o tomto projekte povedať, že nám v Prievoze vyrastá nové sídlisko. Po dokončení všetkých plánov tu má vyrásť až tisíc bytov. Momentálne sú postavené tri bytovky z plánovaných 11.             

Prvá bytovka je vypredaná a postupne sa noví obyvatelia sťahujú. Druhá je vo výstavbe, zostáva 9 voľných bytov a dokončená bude ešte tento rok. Tretia, ktorá je tiež vo výstavbe má 34 voľných bytov. Momentálne prebieha predaj štvrtej bytovky, ktorá bude mať až 12 poschodí a dokončenie sa plánuje na rok 2020.  Investor plánuje vo vnútrobloku veľký park, športoviská a detské ihrisko. Na infolinke po mojej otázke, či park a športovisko budú verejne dostupné, som sa dozvedela, že nie. V minulosti sa spomínala výstavba škôlky v objekte, teraz som však túto informáciu na webe Nuppu nenašla. 

Developer YIT Slovakia dokončil križovatku Hraničná – Mierová a v dohľadnej dobe má byť voľne prejazdná. Rekonštrukcia tejto križovatky bola podmienkou pre YIT aj developera Treenium. K tomuto kroku sa však pravdepodobne rozhodli aj preto, lebo autá z vedľajšej Hraničnej ulice (noví obyvatelia z Nuppu), by sa v špičke nedostali na Gagarinovu ulicu. Developer 10.9.2018 začína s opravou Hraničnej ulice. Tiež sľubuje vybudovanie novej zástavky MHD na okolí. Informácie kde, kedy a ako som nenašla.

Vzhľadom na rozsiahlosť výstavby by sa mali Magistrát a mestská časť aktívnejšie zapájať  a vymôcť si úpravu okolitých komunikácií, najmä úseku Mlynské nivy, kde sú koľaje, vybudovanie cyklotrasy smerom na hrádzu a rozšírenie MHD s ohľadom na bratislavský generel dopravy. Je škoda, že sa popri takomto rozsiahlom projekte nespravili zmeny, ktoré sú plánované do budúcna, aby sa tak vyhlo duplicitným nákladom. Mali by sa tiež rozumne osadiť značky zákazov zastavenia a státia vzhľadom na množstvo áut parkujúcich počas dňa na ulici Mlynské nivy.

 

NOVÝ RUŽINOV

Ďalší masívny projekt je Nový Ružinov, známy aj pod názvom Dunajské predmestie. Developerom je firm CZ Slovakia, a.s. Jedná sa o lokalitu Nové Pálenisko, rozvojové územie, ktoré spadá pod Prievoz. Z jednej strany je oblasť ohraničená D1 a železničnou traťou a z druhej strany Bajkalskou ulicou smerujúcou až na Vlčie hrdlo. Po celkovom dokončení prinesie projekt 400 bytových jednotiek. 4 budovy sú už vypredané. Momentálne prebieha druhá etapa výstavby. Investor tu kombinuje apartmánové bývanie s bytmi, aby stavba bola v súlade s územným planom zóny.

Zatiaľ sa jedná sa o málo občiansky vybudovanú oblasť, najbližšia zastávka MHD je pomerne ďaleko. Investor sľubuje blízkosť cyklotrasy. Tá je síce blízko, no momentálne ťažšie dostupná, nie je na ňu priame bezpečné napojenie. Pravdepodobne sa však celé okolie bude výrazne meniť.

KONOPNÁ RESIDENCE

Okolo rezidenčného komplexu Konopná residence prebehlo veľa diskusií. Jedná sa o bývalý areál firmy AXASoft pri Radničnom námestí, ktorý sa má zbúrať. Pôvodný návrh počítal s výstavbou siedmich navzájom prepojených päť- až sedempodlažných sekcií tvoriacich tri objekty spojené podzemnou garážou. Developer však prvotný zámer stiahol a rozhodol sa znížiť výšku objektov na päť nadzemných podlaží, v nároží s existujúcou zástavbou na tri podlažia. Súčasný návrh ráta so 113 bytmi.

Aj po zmenách a verejných diskusiách s občanmi ostáva nesúhlas so strany niektorých obyvateľov Prievozu. Projekt je na dané stabilizované územie predimenzovaný a nachádza sa medzi rodinnými domami, v tesnej blízkosti unikátnych pamiatok. Investor podal žiadosť o záväzné stanovisko mesta Bratislava. Čaká sa teda na Magistrát a jeho rozhodnutie. Ak Magistrát návrh schváli, developer posunie projekt na posudzovanie vplyvov na životné prostredie. Developer však prestal komunikovať a odmietol prístup k aktuálnej dokumentácií, ktorú investor predložil v rámci svojej žiadosti o záväzné stanovisko hlavného mesta Bratislava.

Developer okrem iného sľubuje vytvorenie nového verejného priestoru v okolí Radničného námestia a skultúrnenie celého okolia. Občianska vybavenosť však musí byť sprístupnená pre všetkých, aby nedochádzalo k segregácií medzi vlastníkmi bytov a obyvateľmi, ako to pravdepodobne bude v prípade Nuppu.

Dôležitým míľnikom môže byť aj to, že ružinovský poslanec Patrik Guldan sa momentálne snaží o vyhlásenie zóny ochranného pásma s názvom NKP Kostol Evanjelickej cirkvi a.v. Prievoz a požiarnej zbrojnice. Investora by to primälo k redukcií investičného zámeru a podlažnosti. Otázka je, či a kedy bude toto pásmo vyhlásené.

Poznámka autorky: Toto je blog na pokračovanie.

Vzhľadom na objem informácií, som sa rozhodla napísať o ďalšej možnej výstavbe v Prievoze v druhom blogu. Konkrétne sa jedná o 9 projektov.

Aby Vám nič neušlo, liknite moju facebook stránku a včas budete informovaní, keď druhá časť vyjde. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Mistrík odstúpil z prezidentského súboja, podporil Čaputovú

Mistríkovo rozhodnutie ocenil aj prezident Kiska a tiež podporil Čaputovú.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Toto by Čaputová nemala zahodiť

Po dvadsiatich rokoch môže prvé kolo vyhrať blok mimo Smeru a HZDS.

AUTO

Prichádza malé SUV Škoda Kamiq. Aké sú naše prvé dojmy?

Zaboduje priestorom aj bohatou výbavou.


Už ste čítali?