Tour de ružinovské detské ihriská

Autor: Monika Ďurajková | 22.7.2018 o 16:06 | (upravené 23.7.2018 o 8:42) Karma článku: 10,14 | Prečítané:  4721x

Čistota, vybavenosť, bezpečnosť a dostupnosť detského ihriska je nesmierne dôležitým faktorom toho, ako sa rodič a dieťa počas dňa cíti. 

Na detskom ihrisku v letných mesiacoch strávi rodič s deťmi aj väčšinu dňa. V Ružinove žije približne 80 000 obyvateľov. V správe MČ Bratislava-Ružinov je 43 detských ihrísk. Najviac detských ihrísk je v obvode Nivy, najmenej v Prievoze, na Trnávke a Štrkovci. S rastúcim počtom obyvateľov a najmä rodín s deťmi, dostávajú detské ihriská zabrať a často sú preplnené. Na škodu je, keď developer nemyslí na rodiny s deťmi a nezlepší alebo nevybuduje nové detské ihrisko a iba sa na tom existujúcom “priživí”.

So synom sme navštívili viaceré ihriská v Ružinove, rozhodla som sa ich porovnať a spísať možnosti, ako ich vylepšiť. Taktiež som vytvorila mapu ihrísk v Ružinove, aby rodičia mali prehľad, kam všade môžu vyskúšať ísť s ich ratolesťami.

Top ružinovské ihriská

Ihrisko na Raketovej ulici na Ostredkoch sa dočkalo minulý rok rekonštrukcie a je skvelé. Rozhodne tam odporúčam ísť aspoň raz, už len kvôli výborným koláčom, na ktorých si môžete v cukrárni Ihro pochutnať. K dispozícií sú tu fitness stroje a vynovené ihrisko na plážový volejbal. Na svoje si tu prídu menšie aj väčšie deti. Ihrisko nie je oplotené.

Takmer kultovým ihriskom je detské ihrisko vedľa Štrkovca. Sladkým bonusom najmä pre rodičov je skvelá zmrzlina vedľa ihriska. Jednotlivé preliezačky sú označené podľa vekovej kategórie, takže viete, čo si môžete dovoliť. Na ihrisku dominujú lezecké zostavy. Ihrisko je najväčším celoročne otvoreným detským ihriskom v Bratislave. Ihrisko sa nachádza v Areáli hier radosti, kde sa cez letné mesiace prevádzkuje beach-volejbalové ihrisko. Môžete si tu prenajať ping - pongovú miestnosť a zahrať stolný tenis. Ďalším pekným ihriskom je ihrisko na Svidníckej ulici, ktoré bolo v roku 2017 rekonštruované. Ihrisko som najprv nenašla, je pomerne skryté medzi domami. Ide o veľké ihrisko, ktoré by si zaslúžilo pár kozmetických zmien, napríklad ping-pongový stôl a jednotlivé hracie prvky sú pografitované. Zaujímavým doplnkom je nové dopravné ihrisko. Ihrisko je ideálne pre deti, ktoré sa práve učia jazdiť na bicykli, alebo odrážadle. K dispozícii sú tu preto aj stojany na bicykle. Takéto ihrisko je naozaj unikátom. Ihrisko je oplotené. Aj Prievoz má svoje veľmi pekné ihrisko na Kaštieľskej ulici, kde je bonusom veľa erárnych hračiek a motoriek. To ocenia rodičia, pretože nemusia zakaždým nosiť plné tašky formičiek do pieskoviska. Ihrisko sa nachádza na Kaštieľskej ulici a je oplotené. Ihrisko je v pomerne dobrom stave, drobné údržby boli realizované minulý rok. Niekedy sa však stane, že ihrisko navštívia zábavy - chtiví mladíci a po sebe nechajú fľaše. Ihrisko nie je veľké, ale má rodinnú atmosféru. 

Veľmi odporúčam navštíviť aj novozrekonštruované detské ihrisko na Páričkovej ulici. Nachádza sa vo vnútrobloku, je tam dosť lavičiek, stromov a kľud. Vedľa je aj vynovené hokejbalové ihrisko. Nachádza sa tu aj fitness zóna pre dospelých. Ja osobne mám radšej ihriská, kde je plocha z liatej gumy. Naozaj veľmi pekné ihrisko, ktoré má rodinnú atmosféru. Ihrisko je oplotené.

 Detské ihrisko na Martinčekovej ulici na Nivách je rozlohou malé, no na svoje si prídu najmä menšie deti. Je preto fajn, že existuje aj ihrisko vyslovene pre menšie deti, keďže niekedy strety malých a veľkých detí nedopadnú dobre. Počas mojej návštevy však ihrisko bolo špinavé od mokrého papiera. Nevýhodou je, že ihrisko nemá tieň, kam by sa dalo počas horúčav ukryť. Ihrisko je oplotené.

Detské ihrisko na Budovateľskej ulici sa mi tiež veľmi páčilo. Je veľké a je vybavené pre malé aj veľké deti. Ihrisko je posypané drevenou kôrou. Toto ihrisko býva dosť vyťažené. Hneď vedľa detského ihriska nájdete aj ďaľšie oplotené ihrisko s betónovou plochou na rôzne športy (futbal, basketbal). 

Detské ihriská v Ružinove s potenciálom

Ako som spomínala, niekedy na nás verejný priestor vplýva viac, ako si uvedomujeme. Zanedbané detské ihriská sú problém. Ak je ihrisko dobre vybavené, vieme prižmúriť oči. Priorita by však mala byť, aby každé ihrisko bolo v čo najlepšom možnom stave.

Ihrisko pri OC Retro na Rumančekovej ulici počas dňa praská vo švíkoch. Preto sa nemožno čudovať, že tam nájdeme stále niečo pokazené a vylomené. Ďalším negatívnym faktorom je vandalizmus vo forme grafitov a nepekných nápisov. Určite by pomohlo posilnenie hliadok a premaľovanie domčekov. Na celkovom dojme nepridáva ani pografitovaná stena. Ihrisko nie je oplotené.

O niekoľko metrov ďalej na Muškátovej ulici sa nachádza naozaj biedne ihrisko, na ktoré je smutný pohľad. Na ihrisku sa často nájdu aj injekčné striekačky. Na ihrisko napriek tomu mamičky chodia, lebo je ukryté pod stromami. Ihrisko je naozaj veľké. Na internete som našla informáciu z roku 2014 o nevysporiadaných pozemkoch, ktoré brzdia rekonštrukciu. Nech to je ako chce, takto detské ihrisko nemôže vyzerať. Ihrisko nie je oplotené.

Jedno z najhorších detských ihrísk, ktoré som v Bratislave videla, je ihrisko na Albrechtovej ulici. Tu sa naozaj hľadá niečo pozitívne. Stará budova, ktorá sa rozpadáva, preliezky, ktoré pamätajú veľa a zanedbaná hokejová plocha vedľa. Na internete som sa dočítala, že ihrisko by sa malo dočkať opravy v roku 2018. Podľa informácií, MČ Ružinov aktuálne spracováva projektovú dokumentáciu, rekonštrukcia je vraj však rovnako závislá na zverení pozemku od Hlavného mesta SR Bratislavy. Tak držme palce, nech je to čo najskôr.

 Neďaleké ihrisko na Bachovej ulici bolo kompletne zrekonštruované v roku 2014, no zdá sa, že sa tu odvtedy zastavil čas. Basketbalové aj hokejbalové ihrisko si pýta nový povrch. Ihrisko je dobre vybavené, no žiada sa odstrániť grafity a vymeniť piesok. Toto ihrisko na mňa pôsobilo opustene a zašlo. Ihrisko nie je oplotené.

Ihrisko s názvom Rezedová I. by si zaslúžilo obnovu taktiež. Fádne preliezky pre staršie deti to nezachránia. Ihrisko ani nie je oplotené. Špinavé pieskovisko som nahlásila. Deti sa tam predsa nemôžu hrať. 

Ihrisko na Martinčekovej ulici je rozlohou veľké, dobre vybavené a oplotené. Žiaľ, vandalizmus a nepokosená burina z neho robí menej prívetivé ihrisko. Najmä preliezačka z dreva sa pod vplyvom vlhka pomaly rozpadáva a zadná “miestnosť” bola plná škaredých nápisov. Nahlásila som dané nedostatky na Ružinovský podnik, ktorý sa o detské ihriská stará. Aj priľahlé hokejbalové ihrisko je spustnuté. Chcelo by to nový povrch ako na Paríčkovom hokejbalovom ihrisku.

 Suma sumárum, v Ružinove nájdeme výborné a vynovené ihriská, no aj tie zanedbané, kde sa podpísal zub času alebo vandalizmus. Práve ten je veľkým protivníkom v udržiavaní čistoty ihrísk. Nevýhodou je v niektorých prípadoch aj to, že ihrisko je vynovené, no betónová športová plocha vedľa je zanedbaná a stiahne ihrisko dole vodou so sebou.  Škoda, že Ružinov nemá také veľké vymakané ihrisko ako napríklad v Novom Meste ihrisko Osadné. Chýba tu vyslovený ťahúň. Na ten si asi musíme počkať a zamerať sa na obnovu tých už existujúcich. Deti si však zaslúžia hrať sa v peknom prostredí, a preto rekonštrukcia a obnova ihrísk musí byť prioritou. Ako chceme vychovať slušných a kultúrnych ľudí, keď sa pohybujú v nedôstojnom prostredí?
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Siekelovci sa stiahli. La Casa de Slota prešla k právnikovi z kauzy emisie

Firma, ktorá vilu vlastní, dlhuje Trabelssiemu.

Stĺpček šéfredaktorky

Nech hanba po hlasovaní o kandidatúre Fica nie je kolektívna

Fico nie je jediným problémom voľby.

DOMOV

Voľba ústavných sudcov: Pozrite si možné scenáre vývoja (video)

Čo všetko sa môže v parlamente odohrať v utorok?


Už ste čítali?